Panele tapicerowane montaż. Jak przymocować panele do ściany

Panele tapicerowane montaż

Ścienne panele tapicerowane możemy montować na kilka sposobów, natomiast sam montaż jest prosty i czysty. Nie są wymagane profesjonalne narzędzia. Nie będzie konieczne wiercenie i wbijanie gwoździ.

Wystarczy klej montażowy lub taśma dwustronna (na rzep lub klejąca), poziomnica, ołówek i prosty szablon do ustalenia dystansów między panelami.

Przed rozpoczęciem prac jeśli nie mamy projektu aranżacji od projektanta, należy ustalić wzór, kombinację i rozmieszczenie paneli. Mnogość kolorów i kształtów pozwala na tworzenie nieprawdopodobnej wręcz ilości kombinacji wzorów i układów na ścianach.

Montaż paneli tapicerowanych

Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio przygotować ścianę. Ściana nie musi być w idealnym stanie, jednak musi być czysta i w miarę równa. Musimy ścianę odtłuścić, odkurzyć po to, żeby klej lub taśma montażowa dobrze trzymała. Po wymyciu ściany trzeba odczekać, aż całkowicie wyschnie. Jeśli w ścianie są duże nierówności to należy wypełnić ubytki. Przed rozpoczęciem montażu warto też rozplanować powierzchnię na której umieścimy panele i zaznaczyć miejsca, gdzie będziemy je montować.

Jak przymocować panele tapicerowane do ściany?

Poniżej prezentujemy kilka możliwości.

Najlepsze sposoby montażu paneli tapicerowanych to:

  1. Klej montażowy- jest to trwały montaż panelu bez możliwości jego zdjęcia. Ten sposób stosujemy najczęściej w przypadku dużych powierzchni paneli, ponieważ większa powierzchnia ma większą wagę. Do przyklejenia paneli tapicerowanych nadaje się każdy klej przeznaczony do klejenia drewna/mdf do ściany. Sprawdźmy, czy tylna powierzchnia panelu jest czysta i nie zakurzona i jeśli tak, to można na nią nałożyć klej. Klej należy nakładać ostrożnie, żeby nie zabrudzić materiału. Następnie przykładamy panel tapicerowany do ściany i przez chwilę mocno dociskamy do momentu kiedy klej „złapie” Warto sprawdzić w instrukcji czas wiązania kleju, który może być bardzo różny dla różnych klejów. Tak samo postępujemy z kolejnymi elementami. Po montażu paneli może być konieczne wietrzenie pomieszczenia, ponieważ kleje mogą mieć nieprzyjemny zapach.
  2. Panele tapicerowane można montować również przy zastosowaniu pomocą samoprzylepnej taśmy na rzep. Ten sposób jest wygodny, ponieważ można zmienić położenie paneli na ścianie modyfikując aranżację. Elementy dekoracyjne pozostają mobilne, można je w każdej chwili odpiąć do np. czyszczenia, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, żeby ściana była odpowiednio wytrzymała. 

Taśmę przyklejamy do ściany (ważne, żeby ściana nie była zabrudzona i nie było kurzu) a drugą część do panelu. Taśmę należy przykleić wzdłuż każdej krawędzi panelu i dodatkowo na środku po to, żeby ciężar został rozłożony równomiernie.

  1. Dwustronna taśma piankowa to kolejny sposób na montaż paneli. Zasada montażu ściennych paneli tapicerowanych jest taka sama jak przy stosowaniu taśmy na rzep, jednak w tym przypadku panele są montowane na stałe. Podobnie jak w przypadku taśmy na rzep należy zwrócić uwagę, żeby na ścianie nie było pyłu i kurzu.

    Przed montażem paneli wyposażonych w taśmę klejącą należy się zapoznać z instrukcją Montaż paneli wyposażonych w taśmę klejącą.

Gotowe. Możemy cieszyć się naszym nowym, przytulnym wnętrzem.

Montaż paneli tapicerowanych

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl